Kentler, kuruldukları tarihten itibaren yaşam süreçleri içinde ürettikleri tarih, kültür ve medeniyetlerinin izlerini geleceğe taşımaktadır. Geçmişten günümüze, tarihi süreç içerisinde bırakılan izler, kentin kültürel kimliğinin temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda; kentin kültürel ve sosyal aktiviteler bakımından zenginliği de, kent kimliğini belirleyen önemli faktörlerdir.

Edirne; 92 yıl Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmasının yanında 8.300 yıllık tarihi geçmişinin oluşturduğu birçok kültür ve medeniyeti yaşayarak günümüze taşımıştır. Bugün Asya’yı Balkanlar üzerinden Avrupa’ya beş sınır kapısı ile bağlayan tarih, kültür, eğitim ve turizm kent özelliği ile farklı kültürlerin ve dinlerin buluşma noktasıdır.

Edirne Belediye Başkanı olarak göreve geldiğim günden bugüne kentimizde çağdaş sosyal belediyecilik hizmetlerini sürdürmek adına faaliyetlerimizi sürdürürken, kentimizin tarihi, kültürel kimliğini oluşturan değerlerimizi korumak, gelecek kuşaklara aktarmak adına önemli projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Türkiye’nin ikinci büyük şehitliği olduğu belirtilen “Edirne Asker Hastanesi Şehitliği”, “Edirne Kent Belleği Müzesi”, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi”, Eski Elektrik Binası olarak bilinen binanın “Kültür Merkezi ve Nikah Salonu” olarak düzenlenmesi, “Edirne Evlerini Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla tarihi ve tescilli evlerimizi, kentin sosyo-ekonomik hayatına kazandırılması gibi projeler, kentimizin kültürel kimliğini korumak ve zenginleştirmek adına gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdır.

Kentimizin geçmişten günümüze gelen önemli şenliklerinden biri olan ve yıllardır insanların yaşadığı her yerde törenlerle kutlanan ve doğanın tekrar canlanması, kışın uyuyan tabiatı geride bırakarak bahar mevsimine kavuşmanın müjdecisi olan Hıdrellez, Trakya'da Kakava ismiyle kutlanan ritüellerdendir. Belediye Başkanlığımızca her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hıdrellez ve Kakava Şenliklerine kentimize yurtiçi ve yurtdışından birçok konuk misafir olmaktadır.  

T.C. Edirne Belediye Başkanlığımızın yaptığı girişimler neticesinde Hıdrellez ve Kakava Şenliklerinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun İnsanlığın Somut Olmayan  Kültürel Mirası Temsili Geçici Listesine girmesi için çalışmalar yapılmıştır. Girişimlerimiz neticesinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün önderliğinde, Edirne Belediye Başkanlığı ile ilgili kurum ve Sivil Toplum Kuruluşların çalışmalarıyla bir dosya hazırlamıştır. Türkiye ile Makedonya'nın birlikte hazırlayıp 2016 yılında UNESCO'ya sunduğu "Bahar Kutlaması: Hıdırellez" çok uluslu ortak dosyasının, Güney Kore'nin Jeju Adası'nda 4-8 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda değerlendirilmeye girmiştir. Değerlendirme sonucunda, Hıdırellez'in UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildiği ifade edilerek, bu durumun uluslararası alanda karşılıklı kültürel saygı ve anlayışı güçlendirmeye yönelik olarak Türkiye'nin gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemli bir göstergesi olduğuna işaret edilmiştir.

Hıdrellez ve Kakava Festivali’nin UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmesi ile birlikte Edirne’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Kültür Mirası sayısı 4’e yükselmiştir.

Kentimizin cadde ve sokaklarını taçlandıran kültür miraslarımızı insanlığın yaşamına kazandırarak onları sizlerle buluşturmak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak en önemli görevlerimizden biridir.  

Bahar coşkusuyla dolu başarılı nice “Hıdrellez-Kakava Festivalleri”n de buluşmak dileğiyle…

 

Recep GÜRKAN

Edirne Belediye Başkanı